Krokus: Alpska livada u svakoj bašti

Krokus ili šafran (fam. Iridaceae) su simpatične lukovičaste biljke, čiji su veseli cvetovi poznati kao vesnici proleća od davnina. Sa njima završava zima i počinje proleće te ne čudi što su se tokom vremena pojavile mnoge kultivisane sorte i hibridi.
Sadržaj:
Kako pravilno posaditi krokus?
Ukoliko želite uživati u lepoti krokusa neophodno je pratiti njegov razvojni ritam. Vreme sadnje zavisi od perioda cvetanja, biljke koje cvetaju u septembru se sade u julu, oni sa cvetanjem u proleće se sade u jesen tokom oktobra i novembra. Lukovice se sade na dubinu 7-9 cm, u zavisnosti od veličine, dok je međusobno rastojanje 8-10 cm. Zemlja za sadnju može biti umerene plodnosti ali dobro drenirana, to se može postići dodavanjem peska ili šljunka na dno rupe. Birajte pozicije na suncu ili polusenki.
Baštenskim štetočinama, kao što su voluharice, lukovice su pri vrhu lanca ishrane pa bi dobra ideja bila sadnja lukovica u specijalne korpe za sadnju.
Ukoliko su krokusi posađeni na travnjaku vodite računa da nakon precvetavanja odložite kosidbu kako bi lišće imalo dovoljno vremena da završi svoju vegetaciju. Ako se ne diraju sa jednog mesta 3-4 godine iz jednog gnezda se može pojaviti i do 10 cvetova. Retko se dešava da lukovice ne prezime ali je ipak sigurnije da se zaštite.
Kada se čuvaju lukovice krokusa?
Nakon završetka vegetacije lukovice se vade i suše na vazduhu 5-10 dana, bez uticaja direktne sunčeve svetlosti. Nakon sušenja se odlažu u korpe ili sanduke i čuvaju na suvom i prozračnom mestu do sadnje. Svaka krupna, cvetajuća lukovica će u narednoj sezoni dati 3-4 lukovice sposobne za cvetanje i 5-10 malih koje se sade na dorastanje.
Kako pravilno održavati krokus?
Ako je posađen na pravom mestu krokus ne zahteva previše pažnje, bitno je samo da nema previše vlage koja se zadržava. Redovno kontrolisanje u cilje zaštite od voluharica je neophodno jer su veoma snalažljive i lako pregrizu čak i plastiku. Lošu, peskovitu zemlju možete u proleće obogatiti dodatkom komposta. Ako je posađen u travnjaku treba biti oprezan prilikom đubrenja jer krokus ne podnosi mineralna đubriva. Za saksijski uzgoj je bitno da se do prestanka cvetanja zemlja održava umereno vlažnom.
Kako kombinovati krokus?
Krokusi su jako popularni kao prvi vesnici proleća koji oduševljavaju svojim jarkim bojama i kontrasnim cvetovima. Zbog niskog rasta se lako uklapaju u perenjake i travnjake a sa pokrivačima tla nude širok spektar boja.
U saksijama i žardinjerama će oduševiti u kombinaciji sa belim radama i patuljastim narcisima, neophodno je da se drže na otvorenom jer temperature iznad 10ºC utiču na ubrzano propadanje cvetova a samim tim i na dekorativnost biljke.
Sortiment
Najatraktivnije sorte vrste Crocus koje se koriste su:
C. Vernus „Jean of Arc“ sa cvetovima bele boje
C. Vernus „Remembrance“ ljubičastih cvetova i
C. Vernus „Pickwick“ gde su cvetovi bele boje sa ljubičastim linijama.

Krokus Pickwick