Savetnik

Muskari, rani vesnik proleća

Plavo cveće čini baštu prostarnijom i većom. Nakon dugih nedelja zime muskari svojim božanstveno plavim grozdovima najavljuje dolazak proleća.

Sadržaj:

  • muskari sadnja
  • muskari nega
  • muskari upotreba
  • ostale informacije

Kako se pravilno sadi muskari?

Sitne, okruglasto izdužene lukovice muskarija je najbolje da posadite tokom jeseni a najkasnije do mraza. Prednost sadnje u jesen se ogleda u tome što će lukovice bolje da se ukorene i tako lakše podnesu predstojeću zimu.

Muskari traži sunčane do polusenovite pozicije a zemljište treba da bude umereno vlažno, dobro drenirano i bogato. Kao i većina lukovičastih biljaka ne podnosi vodu koja se zadržava.

Poželjna dubina sadnje je od 6-8 cm i vrh lukovice treba da bude okrenut na gore. Razmak sadnje je 10-12 cm. Veoma je privlačna sadnja muskarija u grupama od 10-15 biljaka i tada treba da bude veći razmak sadnje jer vremenom podivlja i širi se.

Lukovice nije potrebno vaditi svake godine, možete da ih ostavite da se razvijaju i vadite na svake 4 godine. Nakon sadnje zemlju oko lukovica treba blago utisnuti i zaliti.

Muscari batryoides

Muskari plavi

Kako se pravilno neguje muskari?

Muskari je veoma otporna biljka koja se lako održava i ne traži posebne uslove, može da strada jedino u konstantno vlažnom zemljištu. Zalivanje je potrebno samo na suvim mestima ili ako je gajen u saksijama i žardinjerama.

Iako dugo opstaje na istom mestu, tanak sloj komposta u proleće može da pomogne još boljem cvetanju. Poželjno je i jesenje đubrenje mineralnim đubrivima sa pojačanim kalijumom. Ukoliko postoje uslovi trebalo bi odsecati uvele cvetove kako se ne bi formiralo seme. Formiranje semena dodatno iscrpljuje biljku i ako to ne dozvolite sva energija će da ostane u lukovici.

Gde da sadite muskari?

Poznat još i kao grozdasti zumbul, lat. Muscari sp. se može gajiti u perenjacima, travnjacima i u kombinaciji sa drugim vrstama. Sitni, mali, najčešće kobaltno plavi cvetni grozdovi se divno uklapaju sa drugim bojama a zbog niskog rasta lako možete da pronađete način da ga ugradite u bilo koji prostor. Lukovice muskarija su jeftine i dostupne te ih je lako nabaviti. Posađeni u većem broju popuniće prostore kojima nedostaje boje. Odlični partneri muskariju su lukovičaste biljke višeg rasta kao što su lale, zumbuli i narcisi.

Muskari se lako uzgaja u saksijama i žardinjerama koje možete rasporediti na mesta kojima nedostaje boje. Bitno je da saksije i žardinjere imaju rupe za drenažu a kao supstrat je prikladna svaka kvalitetna zemlja za cveće.

Varijeteti sa krupnijim cvetom mogu da se koriste kao rezani cvet, naročito su popularni mali buketi u ranim prolećnim mesecima.

Zbog niskog rasta je čest odabir kao gusti pokrivač tla, ukoliko mu se sviđa staniše veoma brzo se raširi i formira cvetni tepih čarobnog izgleda.

Muskari sortiment

Na našim prostorima se najviše gaji:

Muscari botryoides sa cvetovima bele i plave boje

Muscari armeniacum, malo snažnijeg rasta i mirisnih cvetova. Cvetovi su plavi sa belim obodom duž ivice latica. Cveta u aprilu.

Muscari latifolium sa nijansiranim plavim cvetovima, i

Muscari comosum plumosum sa ljubičastim cvetovima u širokoj metličastoj cvasti.

Vesnici proleća, Muskari

Muskari beli

1 thoughts on “Muskari, rani vesnik proleća

  1. ljilja kaže:

    Postovani,interesuje me zbog cega lisce od cveta MUSKARI nekoliko godina za redom biva poleglo dok je stablo sa cvetom normalno.
    zahvaljujem

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *