Savetnik

Ukrasni luk, glavni adut bašte

Ukrasni luk, Allium sp. svojim raskošnim, loptastim cvastima raznih boja definitivno predstavlja jedan od najimpresivnijih cvetnih užitaka u bašti.

Sadržaj:

  • sadnja ukrasnog luka
  • vreme sadnje ukrasnog luka
  • nega ukrasnog luka
  • cvetanje ukrasnog luka
  • upotreba ukrasnog luka
  • dodatne informacije

Kako se pravilno sadi ukrasni luk?

U prirodi biljke luka često srećemo na ekstremnim lokacijama. Lukovica služi biljci za skladištenje energije. Ukrasni luk nije izuzetak. Sve lukovičaste biljke vole mesta sa puno sunca, iako mogu tolerisati laganu polusenku. Za dobro uspevanje presudna je propustljivost zemljišta. Dobro drenirano i plodno zemljište omogućuje pravilan rast biljaka. Dobra ideja je da se umeša malo peska ili šljunka ako je zemlja teška i vlažna. Poželjno je da čujete škripanje kada trljate zemlju među prstima.

Kada se sadi ukrasni luk?

Vreme sadnje proletnjih lukovica, a to važi i za ukrasni luk, je u jesen. Lukovice se sade u zemlju do novembra. Ovisno o veličini lukovice, preporučuje se dubina sadnje između 5 i 10 cm, osnovno pravilo je da rupa za sadnju bude tri puta dublja od visine lukovice. Rastojanje između lukovica treba da bude 15-30 cm. Rupa za sadnju se kopa ručnom motikom ili sadilicom za lukovice. Na dno sadne rupe možete da stavite sloj šljunka visok oko 1 cm, to će biti dodatna zaštita lukovica od prevelike vlage. Lukovicu stavite na šljunak i napunite rupu. Mala oznaka, može da posluži bambus ili drveni štapić, upozoriće na lukovicu u zemlji tokom faze mirovanja.

Kako pravilno negovati ukrasni luk?

Ukrasni luk nije zahtevna biljka. Zalivanje nije potrebno, posebno u letnjoj fazi mirovanja voda donosi više štete nego koristi. U proleće možete da dodate komposta ili organskog đubriva. Đubrenje pospešuje rast i stvaranje novih lukovica tzv. pilića. Većina lukovica dostupnih u prodaji odlično podnosi hladnoću. Međutim, tokom zime lukovice možete da prekrijete grmljem u cilju dodatne zaštite. Blage zime mogu da podstaknu rano pupanje, ako nekon toga usledi zahlađenje mladi izdanci mogu da se oštete a cvetanje nakon toga je loše i sa sitnim cvetovima.

Ukrasni luk u cvetu

Kada ukrasni luk cveta?

Period cvetanja počinje već od aprila. Od pojave prvih zelenih listova potrebno je tek nekoliko sedmica dok se cvet potpuno ne rascveta. Dekorativni cvetovi traju dugo, sorte sa kasnijim cvetanjem mogu da cvetaju do oktobra.

Kako se razmnožava ukrasni luk?

Ukrasni luk može da se razmnožava generativno tj. semenom ili vegetativno mladim lukovicama „pilićima”. Razmnožavanje semenom ima smisla samo za čiste sorte. Može proći i nekoliko godina dok se iz sadnice ne razviju cvetne lukovice. Puno je lakše vaditi „piliće” koji nastaju od matične lukovice na kraju sezone. Rasađivanje je poželjno kada je biljka duži period na jednom mestu i razvije se previše mladih lukovica oko matične lukovice. Tada se mlađe lukovice vade i ponovo sade na razmak od 20 – 25 cm.

Srećom, ukrasni luk ne napadaju bolesti i štetočine. Lukova muva može da se pojavi nakon blagih zima.

Kako se kombinuje ukrasni luk?

Ako volite ukrasne lukove u svojoj bašti preporučujemo kombinacije sa kasno rastućim trajnicama ili rastresitim travama. Dekorativne cvetne kugle će se isticati između travnatih biljaka. Mnoge trave vole sunčane pozicije i propusna zemljišta, baš kao i lukovice,  pa će biti odlična zaštita lukovicama tokom faze mirovanja.

Još jedna odlična kombinacija je i sa trajnicama koje niču kasnije, kao np. Hoste. U fazi cvetanja ukrasnog luka Hoste tek počinju sa pupanjem a kada lukovice prelaze u fazu mirovanja Hoste zaštitnički polažu svoje listove iznad njih i tako ih štite.

Male ili alpske vrste odlično uspevaju u kamenjarima, žerdinjerama ili uskim lejama. U višegodišnjim baštama odlično uspeva i između božura (Paeonia), geranijuma ili stepske žalfije (Salvia nemerosa). Sorte sa velikim cvetovima pogodne su kao rezano cveće u impresivnim buketima. Dekorativne kugle su omiljene i kao suvo cveće za zimsku dekoraciju.

Primeri preporučenih sorti su:

Allium caeruleum (Azure Allium) – sa sitnim cvastima intenzivno plave boje

Allium cristophii (Zvezdasti luk) – sa velikim zvezdastim cvastima koje se nalaze na zbijenim cvetnim drškama

Allium giganteum ( Divovski luk) – cvetne drške su visoke i preko metar a ogromne cvetne kugle su prečnika i do 10 cm, ljubičaste boje. Cvetovi su gusto zbijeni u cvasti a period cvetanja je od juna do kraja jula

Allium „ Globemaster” ( Giant Allium ) -često zastupljeni hibrid sa ogromnim ljubičastim cvastima

Allium hollandicum ( Holandski luk ) – klasičan, sa velikim cvetovima i veoma rasprostranjen, poznat je i kao iranski luk.

Allium karataviense ( Luk plavog jezika ) -kompaktna vrsta luka sa plavkastim lišćem i relativno velikim cvetovima

Allium molly ( Zlatni luk ) -manje vrste luka sa žutim cvetovima za rubne delove bašta

Da li je ukrasni luk otrovan?

Ukrasni luk nije otrovan. Međutim, dešava se da intenzivan kontakt sa biljkama može da dovede do iritacije kože ili pojača alergiju kod osetljivih osoba.

Dodatne informacije

Biljke iz roda Allium vode poreklo iz Evrope, Severne Amerike, Afrike, Azije i Meksika. Sam rod je ime dobio po keltskoj reči all (štipanje). Karakterističan miris lukovice, stabla i cveta potiče od alisulfida.

Ukrasni luk pripada familiji lukova (Allium) po kojoj je dobio i ime, tu spadaju i dobro poznate aromatične biljke kao što su divlji luk ( Allium ursinum – medveđi ) sa štitastim cvastima bele boje, zatim vlašac ( Allium schoenoprasum ), praziluk  ( Allium ampeloprasum ) i crveni luk (Allium cepa) koji su nam poznati zbog svoje upotrebe u kuhinji.

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *