Savetnik

Pravilna sadnja i nega biljaka u saksijama

Saksije

Ne postoji terasa koja je previše mala za gajenje biljaka u saksijama. Uz malo mašte i volje imaćete svoj cvetni kutak gde god poželite.

  • izbor saksije
  • odaberite biljke za saksiju
  • nega biljaka u saksijama
  • prezimljavanje
  • dodatne informacije

Šta je bitno kod odabira saksije?

Saksije možemo naći u raznim veličinama ali i bojama. Materijal je najčešće plastika mada su saksije od Terracotte i vizuelno ali i po kvalitetu daleko ispred ostalih. Sve saksije na dnu moraju imati rupu za oceđivanje, na dno treba staviti šljunak ili stiropor u cilju poboljšanja drenaže. Taj sloj može biti debeo oko 3 cm. Zahvaljujući tome što možete skoro sve biljke gajiti u saksijama taj vid gajenja je veoma popularan, naročito u gradskim sredinama.

Kombinacija kaktusa u saksiji

Letnje cveće u saksiji

Kako odabrati biljke za saksiju?

Raznolikost biljnih vrsta u svetu je nazamislivo velika. Samo mali broj je poznat baštovanima i uzgajaju se kao biljke za saksije. Neke biljke vole sunce pa im birajte sunčane lokacije na terasama i balkonima dok druge više vole senku i najbolje se osećaju podalje od žarkog sunca.

A kako znati da li biljka voli sunce ili hladovinu? Listovi mogu biti dobar pokazatelj. Veliki i mesnati listovi ukazuju na to da je biljke osetljiva na direktno sunce dok mali, tvrdi i kožasti listovi su pokazatelj da će se biljka odlično osećati na sunčanim položajima.

Letnji aranžmani u saksiji

Kako da se brinete o biljkama u saksijama?

Za uspešno gajenje biljkama treba odabrati lokaciju. Veoma je bitna i kvalitetna zemlja za gajenje. Vodite računa da neke biljke vole kiselije zemljište pa zemlju prilagodite biljci koju gajite. Najčešći izbor je baštenska zemlja koja je po sastavu bogatija i tako stvarate uslove da ne morate da presađujete svake godine. Zamena zemlje se preporučuje na 2-3 godine.

Za biljke u saksijama je najbitnije redovno zalivanje i prihranjivanje.

Saveti za uspešno prezimljavanje

Sa padom temperature u jesen javlja se i misao o tome kako i gde prebaciti biljke kako bi preživele zimu. Najčešće su to prostori koji se ne greju, kao što su stepeništa. Ukoliko su to biljke koje tokom zime odbacuju svoje listove onda one mogu da budu na mestima na kojima nema svetlosti ali ukoliko zadržavaju listove tokom zime neophodna je lokacija na kojoj ima svetlosti.

Pre unošenja potrebno je biljke orezati i proveriti da li imaju bolesti ili štetočine jer ako unesete zaražene biljke u kuću one mogu zaraziti i druge biljke koje se već tu nalaze. Sa prihranjivanjem prestajete krajem avgusta a tokom perioda mirovanja zalivanje se drastično smanjuje.

Tokom zimskog perioda povremeno provetravajte i proveravajte biljke, u slučaju da se zaraze štetočinama morate odmah reagovati.

Uz malo brige vaše egzotične biljke će lako preživeti zimu i na proleće se u punom sjaju vratiti na vaše terase.

Dodatne informacije

Većina zaljubljenika u cveće propusti najlepše prolećno cveće jer o njemu počnu da razmišljaju tek kada proleće počne da se približava.

Vi budite drugačiji!

Jesen je pravo vreme za planiranje sadnje veličanstvenih prolećnih lukovičastih biljaka. A zašto ne u sasksijama?

U obzir možete uzeti muskari i krokuse koji cvetaju najranije, zatim dodajte boju uz lale i na kraju oduševite narcisima.

Muskari

Ukrasni luk se izdvaja svojom visinom pa ga možete gajiti kao samostalnu biljku ali i u kombinacijama sa ostalim biljkama.

Ukrasni luk

Istražite i manje poznate baštenske lepotice sa kojima su kombinacije beskrajne.

Za savršene letnje terase evo nekih biljaka koje možete gajiti u saksijama i čuvati preko zime. Osim begonija koje više vole senovite delove vaših terasa, ovde je izuzetak Begonia semperflorens, evo još nekih biljaka koje možete gajiti na terasama ili manjim baštama.

 

Ukrasne trave u saksijama

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *