Vaša korpa je prazna!
Svako leto možete zvati 'kraljevskim' ako ga provedete u društvu ove mediteranske lepotice koja je pravi cvetni raskoš letnjih dana. Bugenviliju (bougainvillea) zovu i bogumila (kaže se 'i Bogu je mila'). Neverovatna je, veoma atraktivnih papirnih cvetova žarkih boja. Najlepša je kada je najtoplije i kada je sunce najjače. To su osnovni uslovi za njen rast. Uživa veliku popularnost i zaista je veoma skromnih zahteva. Što se boja cvetova tiče, možete da birate - od belih do narandžastih, crvenih roze, ljubičastih. Svaka je neverovatan letnji prizor. Ima jako stablo i duge puzave grane.
Može da naraste i do 15 metara i danas ima varijeteta koji su selekcionisani za gajenje u saksijama. Odomaćena je i kod nas od pre nekoliko godina i naši baštovani je veoma uspešno gaje.
Bugenvilija cveta od sredine proleća, pa do duboke jeseni i to je njena čarolija. neumorno cveta sve dok je toplo i dok kod nas temperature ne padnu ispod 10 stepeni Celzijusa. Cvetovi su mali i neugledni, ali pricvetni listovi su zapravo ono što mi nazivamo cvetovima bugenvilije. Ovi listovi ne gube boju čak ni pri nižim temperaturama, pa efekat punog cvetanja zaista zadržava vrlo dugo.
Bugenvilija će vam obezbediti cvetni raskoš leta samo ukoliko joj obezbedite mnogo sunca. Što je više sunca, više će cvetati
Za bugenviliju birajte dobro ocedni supstrat (to je onaj koji ne zadržava vodu). Vazduh oko korena pomaže joj da brže raste, pa zato izbegavajte glinenu zemlju. Ako sadite u bašti, svakako izaberite mesto gde ne 'leži' voda. Dobro podnosi orezivanje, pa možete da birate formu biljke
Bugenvilija je veoma otporna na sušu. Kada je zalivate, sledite pravivlo 'uvek je bolje manje nego više'. Odstajala voda i redovna prihrana od marta do avgusta održaće jak rast i lepo i bujno cvetanje. Ukoliko prestane da cveta, ostavite je nekoliko dana potpuno suvu
Umereno zalivanje vodorastvorljivim đubrivima za cvetajuće biljke održaće dugotrajnost cvetanja.
FLORAEKSPRES preporuka
Bugenvilija ne boluje od ozbiljnijih bolesti i prilično je otporna. Uzgoj bugenvilije je lak, ali prvo što je može ubiti je preterano zalivanje. Ima jako trnje, pa nemojte saditi na prolaznim mestima.
Trenutnu ponudu bugenvilija, kao i cene u našem rasadniku možete pogledati na ovom linku >>
Ostavite komentar ili pitanje