Savetnik

Kale su vam slabe i neugledne: Gde grešite?

Kale (Calla) su poznate kao egzotične i veoma atraktivne letnje cvetnice omiljene u buketima. Poslednjih godina se sve više gaje u baštama, ali ih i prozvođači vole zbog proizvodnje za rezan cvet. Sada je poznato na stotine varijeteta kala i svake godine veliki proizvođači nude tržištu nove sorte → http://www.floraekspres.rs/flora/lukovice/kale

Koju god sortu da odaberete za sadnju, nećete pogrešiti jer je svaka izuzetna. Jednobojna bela kala za rezani cvet, recimo, jednostavna je i zahvalna za proizvodnju. Šarene kale nešto su zahtevnije, pa evo uputstva kako ih gajiti i sačuvati.

Doba cvetanja

Doba cvetanja šarenocvetnih kala zavisi prvenstveno od perioda sadnje, temperatura koje su biljke imale u toku gajenja i perioda mirovanja koji im treba obezbediti. Ako je sve dobro usklađeno prvi cvetovi pojavljuju se 50 do 60 dana nakon sadnje.

Miris biljke

Čak ni kale u boji nemaju jak miris koji bi posebno privlačio.

Preporuka za sadnju

Iako se mogu saditi i na otvorenom, preporučujemo da ih ipak sadite u saksijama jer su dosta zahtevne prema tipu zemljišta. Odlične su na cvetnim lejama u kombinaciji sa kanama ili u velikim plitkom baštenskim saksijama. Njihovo pravo mesto je uz vodene površine, ali na obali, nikako u vodi. Bele standardne kale mogu se posaditi čak i u plićake vodenih bašti → http://www.floraekspres.rs/flora/lukovice/kale

Svetlo/pozicija

Šarenocvetne kale traže potpuno osunčane pozicije ili najviše blagu senku. U jače zasenjenim pozicijama cvetanje je malo, a biljke slabe i neugledne.

Temperatura

Kada su temperature u pitanju ove kale su pravi izbirači.

  • U periodu rasta i razvoja dobro je da im postepeno podižete tenmperaturu od 10°C na kojoj biljke sadite, pa do 18°C do koje treba da stignu za 15 dana.
  • Dobro podnose visoke letnje temperature.
  • U periodu hlađenja gomolja temperatura ne sme da padne ispod 5°C. Minimum koji im je potreban da bi biljke cvetale i naredne sezone je 10 nedelja na niskim temperaturama. Inače, na ovim niskim temperaturama mogu da provedu i 8 do 10 meseci, a da to biljkama ne škodi.

Presađivanje

Gomolji koje dobijate su uglavnom 4 do 5 cm u obimu. Kada vam gomolji stignu:

  • raširite ih na suvu i ravnu površinu i ostavite da se ovako suše oko 5 dana.
  • Okruglasta strana za vreme sušenja mora da bude okrenuta prema dole.
  • Sade se u dobro dreniran supstrat, najbolje je da bude tresetni jer biljkama osigurava dobar vodnovazdušni režim.
  • Dubina sadnje bi trebala da bude oko 5 cm.
  • Gomolji ovih kala imaju ravnu i zaobljenu stranu. Zaobljenu stranu uvek sadite prema dnu saksije, a ravnu prema površini.
  • Ovako posađene biljke smestite na osunčano mesto i lagano im podižite temperaturu.

Orezivanje

Osim čišćenja gomolja nakon letnje nege nema posebnog orezivanja.

Razmnožavanje

Ova vrsta kala razmnožava se pomoću pilića koje obrazuje na kraju sezone. Gajenje gomolja od pilića do cvetajuće biljke traje nekoliko godina pa je možda ipak bolje da uvek kupite nove gomolje.

Zalivanje

Zalivajte je tako da se supstrat ne osuši u potpunosti između dva zalivanja. Kala podnosi vrućine, ali ovaj tip kala ne podnosi potpuno isušivanje.

Prihranjivanje

Da bi ostvarili obilno cvetanje uvek prihranjujte posađene biljke. Sa prihranom počinjete onoga trenutka kada se pojavi prvi izbojak. U vreme cvetanja prihranjujte sa svakim zalivanjem đubrivom formulacije 15:11:29 i to 2g/1 litar vode. U periodu kada biljke precvetaju nastavite sa prihranom istim đubrivom ali 1g/1l vode. Ovaj period od precvetavanja do zasušivanja traje dva meseca. Sve vreme traži da biljke redovno prihranjujete kako bi nakupile dovoljno energije za cvetanje u narednoj sezoni.

Prezimljavanje

Ove kale osetljive su na mraz pa je potrebno o njima posebno brinuti u toku zime.

  • Nakon cvetanja gajili ste ih još dva meseca i redovno prihranjivali. Nakon ovoga pustite biljke da se potpuno osuše. U ovom periodu važno je da na njih ne padne ni kiša. Sve vreme treba da su izložene visokim temperaturama (preko 25°C) jer se sada u njima obrazuju novi cvetni pupovi za sledeću sezonu.
  • Nakon što su se biljke osušile, iskopajte gomolje, očistite ih i ostavite na suvom i hladnom mestu. Nikako ne dozvolite da temperatura padne do tačke smrzavanja. Održavajte vlagu na oko 80%. Gomolji ne smeju da se potpuno osuše. Ako ih skladištite u vlažnom tresetu ili piljevini to će za njih biti dobro. Opet vodite računa o provetravanju i stalnoj kontroli vlage. Ovako omolje možete čuvati do sledeće sezone, ali ne preko 10 meseci.

Floraekspres preporuka → http://www.floraekspres.rs/flora/buketi/kale-xxl-8-lukovica-2819

http://www.floraekspres.rs/flora/buketi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *