Savetnik

Hibiskus, ukrasna i lekovita biljka

Hibiskus je lepa i dekorativna biljka omiljena zbog svog izgleda i potencijalne zdravstvene koristi.

  • hibiskus sadnja
  • nega
  • orezivanje
  • prezimljavanje
  • razmnožavanje
  • često postavljana pitanja
  • ostale informacije

Gde posaditi hibiskus?

Kao sobna biljka zimzeleni hibiskus se postavlja na svetlo mesto ali bez direktnog sunca. Prikladna je svaka kvalitetna zemlja za cveće ili sobne biljke. Neophodno je obilno zalivanje kada je hibiskus u fazi rasta, zimi zemlju treba održavati vlažnom. Zalivanje treba prilagoditi potrebi jer ukoliko je zemlja preterano vlažna može doći do truljenja korena.

U baštama je hibiskus veoma popularan za uzgoj, nije komplikovan za održavanje a cveta celu sezonu. Idealne su sunčane pozicije sa šarenom hladovinom na normalno plodnom zemljištu. Hibiskus pripada porodici slezova i to znači da zahteva vlagu u zemljištu pa bi na to trebalo obratiti pažnju, zemljište može biti umereno plodno ali vlažno. Nepovoljna zemljišta su sklona isušivanju i teško zadržavaju hranjive materije. Takva zemljišta mogu da se poboljšaju dodatkom komposta ili humusa.

Sirijski hibiskus raste kao žbun, podnosi svako zemljište umerene plodnosti na suncu ili polusenci.

Kako pravilno posaditi hibiskus?

Hibiskus se sadi na dubinu od 30 cm, busen sa korenom treba da bude u ravnini sa zemljištem. Razmak sadnje zavisi od konačne visine biljke, za biljke visine 2 m razmak od druge biljke treba da bude 1 m. Kod sadnje živih ograda, gde se najčešće koristi sirijski hibiskus preporučljivo je da razmak bude od 75-100 cm između biljaka.

Ideano vreme za sadnju hibiskusa je proleće ili jesen, to se ne odnosi na hibiskus u saksiji koji se može saditi i tokom leta. Bitno je samo voditi računa o vlažnosti.

Hibiskus formiran kao živa ograda

Kako pravilno održavati hibiskus?

Nega hibiskusa koji je posađen u bašti je ograničena na redovno zalivanje i umereno prihranjivanje. Dobar kompost poboljšava kvalitet zemljišta i možete ga u proleće dodati po površini zemljišta.

Hibiskus gajen u saksiji trebalo bi na mesečnom nivou prihranjivati đubrivom za biljke koje cvetaju. Ukoliko se gaji u zatvorenom prostoru mlade izdanke često napadaju vaši i tada bi, ukoliko je to moguće, biljku trebalo prebaciti na senovito i prozračno mesto. Ispiranje može ukloniti deo štetočina ali to nije zamena za pesticid. Cvetanje sobnog hibiskusa traje dugo ukoliko biljku presadite na svake 2-3 godine ili osvežite supstrat dodavanjem sveže zemlje.

Kako orezivati hibiskus?

Ukoliko je gajen u zatvorenom prostoru, hibiskus se može orezivaati cele godine. Nedovoljno svetlosti dovodi do produženog rasta mladara i tada biljka izgleda izduženo i retko. Ako do toga dođe biljku prenesite na svetlije mesto i orežite kako bi dobila ujednačen i kompaktan izgled.

U bašti žbun hibiskusa orežite rano u proleće, pre pojave listova. Orezivanje vršite taman koliko je potrebno da lepo oblikujete biljku i da sklonite polomljene i mrtve grane.

Hibiskus

Kako hibiskus prezimljava?

Hibiskus lako prezimljava na otvorenom, veoma je otporan na mraz. Bilo bi dobro da se zaštiti samo u prvoj godini nakon sadnje na stalno mesto jer sadnice obično dolaze iz zaštićenih mesta i potrebna je pomoć dok se dobro ne ukorene u bašti.

Tropski hibiskusi nisu otporni na mraz, oni su zimzeleni i potrebno im je svetlo i zaštićeno mesto tokom zime npr. na stepenicama ili uz prozor ali bez direktnog sunca. Ovi hibiskusi su najčešće saksijske biljke i tokom leta se iznose na otvoren prostor. Pre vraćanja u zatvoren prostor biljku treba dobro pregledati i proveriti da nema štetočina. Dugi izdanci treba da se skrate kako bi biljka zadržala izgled. Poželjno je da se pregleda i saksija ali i zemlja, po potrebi površinski sloj zemlje može da se izvadi i dopuni svežom zemljom.

Hibiskus je tokom zime osetljiv na višak vlage i veoma je bitno da nema zadržavanja vode u saksiji. Idealna temperatura za prezimljavanje je od 10-13 °C. Tokom zime treba da se smanji zalivanje a prihranjivanje prekida do proleća.

Kako se hibiskus razmnožava?

Hibiskus se najčešće razmnožava vegetativno, reznicama, u rano leto. Najveći rast hibiskusa počinje sa većim brojem sunčanih sati i porastom temperature. Mladi izdanci se prepoznaju po mekim vrhovima koji se lako savijaju. Ova faza rasta traje do kasnog proleća, nakon toga rast usporava a reznice jačaju i tada mogu da se režu.

Razmnožavanje reznicama

Pre nego što krenete sa razmnožavanjem napunite čistu posudu ili mini plastenik supstratom za razmnožavanje. Izdanak hibiskusa treba dobro da se navlaži pre stavljanja u supstrat. Dezinfikovanim, oštrim makazama ili nožem vrhove izdanaka odrežite na 3-5 pari listova, dužina reznice zavisi od stepena odrvenelosti. Zatim uklonite dva donja para listova i napravite kosi rez 1 cm ispod pazuha zadnjeg lista. Štapićem za ubod ili oštricom noža napravite rupu u koju ćete ubaciti reznicu, zemlju pritisnite bočno. Nakon toga reznica se opet zalije i pričvrsti poklopac. Sa mini plastenikom je jednostavnije jer je poklopac deo njega. Posudu u kojoj se nalazi reznica prekrijte folijom i pričvrstite gumicom. Ispod folije se razvija vlažna sredina koja ubrzava stvaranje korena. Za razmnožavanje se preporučuje svetlo mesto sa temperaturom od 20-22°C.

Tokom perioda ožiljavanja reznice treba prskati vodom ali i voditi računa da supstrat ne bude previše vlažan. Previše vlage dovodi do truleži a samim tim i oštećenja mladog korenja. Kada na reznicama vidite novi rast tada se uklanja poklopac ili folija a nakon formiranja novih listova biljka je spremna za presađivanje u saksiju.

Najčešća pitanja o hibiskusu

Da li je hibiskus otrovan?

Hibiskus je biljka iz porodice slezova koja u sebi nema nikakve materije opasne po ljude ili životinje.

Šta kada biljne vaši napadnu hibiskus?

Biljne vaši napadaju biljke koje se nalaze na toplim i vlažnim mestima, najčešće pored stakla. ako biljkama osigurate dobro provetravanje rizik od napada biljnih vašiju se smanjuje. Ukoliko do zaražavanja biljnim vašima ipak dođe, kao prvu pomoć možete biljku istuširati. Ako to ne pomogne savetuje se upotreba odgovarajućeg pesticida. Neophodno je da pratite uputstva i primenjujete mere zaštite ljudi i životinja.

Pupoljak hibiskusa zaražen biljnim vašima.

Kada hibiskus cveta?

Hibiskus cveta od ranog leta pa do jeseni. Biljke gajene u zatvorenom prostoru mogu da procvetaju i ranije.

Hibiskus

Ostale informacije

Rod hibiskusa uključuje preko 200 vrsta poreklom iz umereno toplih područja pa sve do tropskih krajeva. Hibiskus je listopadni ili zimzeleni žbun koji može biti i manje drvo. Iako najviše vole blizinu močvara, neki hibiskusi uspevaju i na suvim i kamenitim mestima.

U baštama su naročito cenjeni levkasti cvetovi hibiskusa koji se javljaju tokom cele sezone. U zavisnosti od sorte boja cveta varira od bele, žute, narandžaste do tamno crvene.

Naročito je cenjen Hibiscus syriacus poznat i kao baštenski hibiskus, ovaj listopadni žbun je dostupan u brojnim varijantama sa cvetovima raznih boja koji se javljaju do kasnog leta. Cvetovi su prečnika 6 cm sa karakterističnim središtem tamnije boje.

U baštama je dekorativan i kao pojedinačni žbun.

Hibiskus možete kombinovati sa raznim biljkama, lako se uklapaju sa ružama, hortenzijama, ukrasnim travama i svaka od tih kombinacija će biti očaravajuća.

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *