Berberis

Berberis je atraktivan žbun omiljen zbog prelepih boja svojih listova.
Sadržaj:
- berberis sadnja
- nega
- upotreba
- ostale informacije
Gde saditi berberis?
Berberis, poznat i kao žutika, je veliki rod listopadnog i zimzelenog žbunja. Listopadnim berberisima odgovaraju sunčane ali i blago zasenjene pozicije. Pozicija sa puno sunca će obezbediti lepše lišće i cveće.
Zimzeleni berberisi zahtevaju nešto manje sunčeve svetlosti, posađeni između ili pored drugog žbunja biće zaštićeni od prejakog sunca. Hladni, zimski vetrovi mogu napraviti ozebline na zimzelenom lišću koje će se obnoviti tokom godine.
Veoma je otporan i lako se gaji, skoro da i nema zahteve prema zemljištu i većina baštenskih zemljišta je skroz prihvatljiva. Bitno je da je zemljište dobro drenirano jer nakupljanje vode može da oslabi biljke. Teškim zemljištima je preporučljivo dodati pesak i šljunak a peskovitim zemljištima možete dodati lišće i humus. Većina berberisa je tolerantna na pH zemljišta te uspevaju na zemljištima različite kiselosti.
Kada saditi berberis?
Vreme sadnje za berberis gajen u saksiji može biti tokom cele godine. Ipak, ako planirate sadnju na otvorenom, klasično vreme sadnje u jesen ili proleće je najbolja opcija. Prolećna sadnja se preporučuje za zimzelene varijtete jer jer će vreme do naredne zime da iskoriste za dobro ukorenjavanje i biće otporniji na mrazeve.

Berberis
Kako da pravilno posadite berberis?
Berberis je najbolje saditi sa perenama, manjim žbunjem a najbolje sa pokrivačima tla. Ukoliko je planiran između drugog žbunja ili kao živa ograda, treba mu najmanje polovina do 2/3 visine rasta kao razmak sadnje. Dubina sadnje je tek toliko da je koren ispod površine zemljišta a vrat stabla u ravnini sa zemljištem. Pre sadnje busen sa korenom je poželjno potopiti u vodu i malo prorediti korenje. Kod suvih zemljišta možete dodati malč ili kompost, taj dodatni sloj će smanjiti isparavanje zemljišta i smanjiti opasnost od isušivanja.

Berberis u kombinaciji sa trajnicama
Preporučljivo je prilikom sadnje da koristite zaštitne rukavice, najbolje su rukavice za ruže, jer bodlje sa grana mogu da probiju kožu, odlome se i naprave bolne upale.
Kako pravilno negovati berberis?
Nega berberisa se može sažeti u par rečenica. Nakon što se dobro ukoreni, zalivanje je potrebno samo u dužim sušnim periodima, sloj malča je dovoljan za zadržavanje vlage i suzbijanje rasta korova.
Orezivanje može da se izvrši prilikom sadnje, mlade biljke treba skratiti za trećinu jer se tako podstiče grananje. Kasnije orezivanje nije potrebno, možete ukloniti samo grane koje narušavaju izgled biljke. Ukoliko je potrebno, moguće je i radikalno orezivanje jer berberis uspešno raste i iz starijeg drveta. Ova mera se može primenjivati jednom ili dva puta godišnje.
Bolesti i štetočine retko napadaju berberis, može se zaraziti biljnim vašima koje ćete tretirati odgovarajućim preparatima. Prilikom vlažnih i toplih leta može se javiti bela prevlaka po lišću, to je po pravilu pepelnica koja se tretira odgovarajućim fungicidom. Potrebno je da pratite uputstva i primenjujete mere zaštite ljudi i životinja.
Ostale informacije
Poznat još i kao trnoviti žbun, rod ima oko 600 vrsta rasprostranjenih po celom svetu. Uglavnom se pronalaze na kamenitim zemljištima u planinama umerenih i subtropskih područja. Obični trn, Berberis vulgaris, koji je još poznat i kao kiseli trn masovno je uklonjen iz prirode jer je posredni domaćin crne riđe kod žitarica ali se u poslednje vreme oporavlja u prirodi.
U baštama se gaje mnogobrojni hibridi koji plene ukrasnim cvetovima i plodovima ali je svakako najupečatljivija boja listova. Listovi naročito dolaze do izražaja tokom jeseni. Izuzetno su cenjene zimzelene sorte koje se najčešće gaje kao živa ograda.
Nepravedno izostavljen zbog bodlji, berberis je veoma interesantan žbun i koristi se na razne načine prilikom uređivanja bašta ili parkova. Podjednako je pogodan za gajenje u saksijama ili žardinjerama. Varijeteti crvenih listova su veoma cenjeni i odličan izbor za alpinetume gde boja njihovih listova čini odličan kontrast sa kamenim elementima ili biljkama kontrasnih boja. Tokom cvetanja berberis privlači brojne insekte, nakon cvetanja se javljaju crvene bobice veoma interesantne pticama. Iako prilikom radova oko postoji strah od bodlji, sa druge strane, oni drže podalje neželjene posetioce kao što su mačke lutalice.

Berberis je odličan izbor za alpinetume
Posebno zanimljive sorte berberisa:

Berberis Darwinii
Darvinov berberis, zimzeleni žbun širokih listova. Intenzivno narandžasti cvetovi se javljaju tokom aprila i maja, nakon precvetavanja se javljaju bobice koje tokom jeseni dobijaju tamnoplavu boju.
Mladi izdanci niču iz baze stabla i lako firmiraju žbun koji kasnije možete formirati kao živu ogradu koja će zahvaljujući svojim bodljama držati podalje neželjene posetioce poput mačaka.

Berberis thunbergii Admiration
Berberis t. Admiration je neverovatno lep patuljasti, listopadni žbun sa upadljivim koralno crvenim lišćem koje je ukrašeno zlatno žutim ivicama. Upadljiva boja ostaje tokom celog leta a dodatno se pojača tokom jeseni. Idealan je za male prostore ili žardinjere. Podjednako je dekorativan posađen u grupi ili pojedinačno.

Berberis t. Atropurpurea
Berberis t. Atropurpurea je gusti, listopadni žbun sa širokim, ovalnim lišćem. Naročito je dekorativno njegovo crveno ljubičasto lišće koje u jesen dobija predivne nijanse crvene boje. Cvetovi su sitni i mirisni a nakon njih se javljaju crvene bobice, veoma zanimljive pticama, koje ostaju na bodljikavim granama do duboko u jesen.

Berberis thunbergii Maria
Berberis t. Maria je neobičan žbun uspravnog rasta kome tokom rasta ni jedna grana ne narušava izgled. Sporog je rasta i može da naraste do 1m. Mladi listovi su crvenkaste boje koja tokom leta prelazi u zlatno žutu. Tokom jeseni lišće dobija narandžasto crvenu nijansu. Zbog uspravnog rasta je čest izbor za žive ograde. Boja lišća koja se menja kroz sezone čini „Mariju” odličnim izborom za saksijsko gajenje na terasama ili u manjim baštama.